Mainīts ūdensputnu medību sezonas termiņš

Šogad ūdensputnu medību sezona sākas vēlāk – nevis augusta otrajā sestdienā plkst. 16.00, bet gan trešdienā 21. augustā. Publiskajās ūdenstilpēs vienam medniekam atļauts nomedīt ne vairāk kā 10 ūdensputnus dienā.

Publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā medījamos ūdensputnus drīkst medīt bez saskaņojuma ar medību tiesību lietotāju, kura medību iecirknī atrodas attiecīgā ūdenstilpe. Publisko ezeru un upju saraksts ir atrodams Civillikuma 1. pielikumā. Visā Latvijas teritorijā medībās faktiski aizliegts izmantot svina skrošu munīciju.

Valsts meža dienests atgādina, ka medības publiskajos ezeros un upēs, kas atrodas pilsētu teritorijās, atļautas tikai saskaņā ar attiecīgās pašvaldības noteikto medību kārtību. Ja pašvaldība šādu kārtību nav izstrādājusi, medīt pilsētas teritorijā ir aizliegts.

Mainīti ūdensputnu medību termiņi, noteikts nomedījamo putnu skaita ierobežojums

Šogad no 21. augusta līdz 14. septembrim ūdensputnu medības ir atļautas konkrētās dienās -trešdienās, sestdienās un svētdienās, bet no 15. septembra līdz 15. decembrim – katru dienu. Šāds medību termiņš ir noteikts arī meža zosīm, kas tiek “pielīdzinātas pīlēm”. Savukārt trīs pīļu sugas (garkakļi, platknābji un baltvēderi) tiek “pielīdzinātas zosīm”, un to medību termiņš ir noteikts no 15. septembra līdz 30. novembrim.

Nomedīto ūdensputnu reģistrācija lietotnē “Mednis”

Visus nomedītos ūdensputnus nepieciešams reģistrēt mobilajā lietotnē “Mednis”, uzņemot putna foto. Tas nav obligāti jāveic uzreiz pēc putna nomedīšanas. Normatīvie akti pieļauj nomedīto ūdensputnu reģistrāciju ūdenstilpes krastā. Reģistrēto informāciju vienas dienas laikā pēc medībām jānosūta uz Meža valsts reģistru. Uzņemtajā fotogrāfijā jāredz putna galva ar knābi un izplests spārns. Nepieciešams, lai varētu redzēt spārna “spoguli”, trešās pakāpes lidspalvas un to segspalvas. Fotografējot putnu, vēlams izvēlēties sausāko spārnu un iespējami labus gaismas apstākļus.

Reģistrējot nomedītos ūdensputnus lietotnē “Mednis”, ir pieļaujams vienā fotoattēlā uzņemt vairākus vienas sugas putnus. Šādā gadījumā lietotnē “Mednis” norāda arī nomedīto putnu skaitu. Sadaļā “Piezīmes” var norādīt citu pētniecībai noderīgu informāciju – piemēram, to, vai putns bijis gredzenots un uz gredzena norādīto informāciju. Tāpat var norādīt papildus ziņas – piemēram, neatrasto putnu skaitu, to, vai medībās izmantots suns, putnam ir neierasts spalvu krāsojums vai parazīti, putns nomedīts grāvī, “uz celšanu” vai tamlīdzīgi.

Medības īpaši aizsargājamās dabas teritorijās

Medniekiem jāņem vērā, ka īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var būt noteikti citi ūdensputnu medību termiņi, liegumi un ierobežojumi. Pirms došanās uz medību vietu ieteicams noskaidrot konkrētās medību platības tiesisko statusu un ierobežojumus, kas saistīti ar ūdensputnu medībām:

  • platības medību tiesību īpašnieku vai lietotāju;
     
  • ūdenstilpes publisko statusu;
     
  • vai medību vieta neatrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas robežās;
     
  • ūdensputnu medību liegumus un ierobežojumus konkrētajā īpaši aizsargājamās dabas teritorijā.

Informācija par īpaši aizsargājamās dabas teritorijām pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes sadaļā “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” un dabas datu pārvaldības sistēmā OZOLS.

Svina skrošu munīcijas lietošanas aizliegums

Saskaņā ar EK Regulas Nr. 1907/2006 (REACH regulas) XVII pielikumu kopš 15.02.2023. mitrājos vai līdz 100 m attālumā no tiem ir aizliegts izšaut skrotis, kurās svina koncentrācija pēc masas ir 1 % vai vairāk, kā arī šādas skrotis ir aizliegts nēsāt šaušanas izgājienā mitrājos vai šāda šaušanas izgājiena ietvaros. Mitrāji EK regulas izpratnē ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t. sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz 6 metrus.

Šis aizliegums faktiski nozīmē to, ka visā Latvijas teritorijā aizliegts lietot ūdensputnu medībās skrošu šāviņus, kas satur svinu, kā arī atrasties ar svinu saturošu skrošu munīciju ūdenstilpēs un blakus tām. Atļautas ir tērauda, bismuta, vara, alvas, volframa vai citu bezsvina materiālu skrotis.

Konsultācijas ar LU Ornitoloģijas laboratoriju

Apskatīt medījamo ūdensputnu elektronisko noteicēju iespējams Medījamo ūdensputnu noteicējs vietnē.

Neskaidrību gadījumā (piemēram, sugas noteikšanai) mednieki var konsultēties ar Latvijas Universitātes Ornitoloģijas laboratoriju, lietojot šādus saziņas kanālus:

Medību drošības prasības un to kontrole

Medību sezonas atklāšanas laikā VMD sadarbībā ar Valsts policiju plāno veikt medību kontroli, galveno uzmanību pievēršot tieši drošības prasību ievērošanai. Piedaloties ūdensputnu medībās, medniekiem ir jāpārzina un jāievēro medību drošības noteikumu prasības. Neskatoties uz to, ik gadu tiek konstatēti medību drošības prasību pārkāpumi. Visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir pielādēta medību šaujamieroča pārvadāšana; medījot no laivas “uz celšanu”, šaujamieročus lieto divi vai vairāki laivā esoši mednieki; tiek šauts pa putniem, kas atrodas uz ūdens. Šādā situācijā skrotis var bīstami rikošetēt pret ūdens virsmu un apdraudēt citus. No rikošetiem sevišķi jāuzmanās, lietojot tērauda skrošu munīciju.

Ņemot vērā to, ka publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā medījamos ūdensputnus atļauts medīt bez saskaņojuma ar medību tiesību lietotāju, Valsts meža dienests aicina medniekus cienīt un respektēt cilvēkus, kuri dzīvo vai atpūšas pie ūdens.