Latvijas valsts mežu satelīta attēls, kur redzamas bojātās mežaudzes

Informācija par novājinātām egļu mežaudzēm, kuras, iespējams, ir bojājis egļu astoņzobu mizgrauzis, turpmāk būs atrodama arī LVM GEO aplikācijas kartēs.

Valsts meža dienests 2024. gadā veica augstas izšķirtspējas satelīta datu analīzi, iegūstot pēc iespējas ticamāku informāciju par egļu audžu vitalitātes traucējumiem privātīpašumu teritorijās. Dienests atlasīja novājinātas egļu audzes, kuras, iespējams, ir bojājis mizgrauzis vai ietekmējis kāds cits nelabvēlīgs faktors. Iegūtie dati 2024. gada novembrī tika publicēti Meža valsts reģistrā kā atsevišķs slānis 2024. gadā detektētie iespējamie bojājumi E audzēs”. Meža īpašnieku ērtībām dati puiblicēti arī plaši izmantotajā aplikācijā LVM GEO. Vēršam uzmanību, ka aplikācijā ir divi dažādi iespējams bojāto egļu mežaudžu slāņi, jo 2024. gadā arī AS LVM, izmantojot līdzīgas pieejas satelīta datu analizēšanā, veica potenciālo (iespējamus) bojāto egļu mežaudžu noteikšanu savās apsaimniekojamajās mežaudzēs. Arī AS LVM atlasītie dati ir pieejami publiski aplikācijā. Publikācija LVM mājaslapā.

Valsts meža dienests aicina mežu īpašniekus pievērst uzmanību šīm audzēm. Ja konstatējat, ka Meža valsts reģistrā vai LVM GEO aplikācijā kāda no jūsu egļu mežaudzēm ir iezīmēta kā, iespējams, bojāta, aicinām audzi apsekot dabā. Ja kaitēkļu savairošanās dabā apstiprinās, ir jāpieņem lēmums par turpmāko rīcību. Ja audzē ir saskaitāmas vismaz desmit svaigi mizgraužu bojātas egles, saņemot Valsts meža dienesta sanitāro atzinumu un apliecinājumu, audzi var cirst sanitārajā vienlaidus cirtē.