Medības Vilki

2023. gada 20. februārī līdz ar 300 vilku nomedīšanu ir beigusies 2022./2023. gada vilku medību sezona. 300 vilki bija pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms, kādu šosezon noteica Valsts meža dienests.

Šosezon visvairāk vilku nomedīts Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecībā - 47 dzīvnieki, kam seko Ziemeļkurzemes virsmežniecība ar 42 nomedītiem vilkiem un Austrumlatgales virsmežniecība ar 36 nomedītiem vilkiem. Vismazāk - 11 vilku nomedīts Rīgas reģionālajā virsmežniecībā.

Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos, saglabājot labvēlīgu vilku populācijas stāvokli. Medību sezonā tiek noteikts tāds pieļaujamais nomedījamo vilku apjoms, kas neapdraud šo dzīvnieku populācijas atjaunošanos un vienlaicīgi dod iespēju medniekiem mazināt zaudējumu risku, ko plēsēju koncentrācija un to uzvedības pārmaiņas rada lauksaimniecībai.

Sākotnēji Valsts meža dienests bija noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 280 dzīvnieku apmērā, kas tika izpildīts 2022. gada 28. decembrī. Ņemot vērā vilku nodarīto postījumu pieaugumu un šajā medību sezonā iegūtos datus par vilku populāciju, Valsts meža dienests šā gada 31. janvārī nolēma palielināt pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu par 20 dzīvniekiem, t.i., līdz 300 vilkiem – maksimālajam apjomam, kādu nosaka pašlaik spēkā esošais pelēkā vilka sugas aizsardzības plāns. Papildu noteikto vilku nomedīšanas apjomu bija atļauts izmantot tikai to novadu teritorijās, no kurām Valsts meža dienests šajā medību sezonā līdz 30. janvārim bija saņēmis pārbaudāmu informāciju par vilku nodarītajiem postījumiem mājlopiem.

Medību noteikumi nosaka, ka vilkus medību sezonas laikā drīkst medīt no 15. jūlija līdz noteiktā nomedīšanas apjoma sasniegšanai, bet ne ilgāk par 31. martu. Iepriekšējā vilku medību sezona noslēdzās 2022. gada 23. janvārī.

 

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas atrodas zemkopības ministra padotībā. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža izmantošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.