Apsnidzis mežs, kur priekšā var redzēt staltbrieža bulli un mežacūku

Valsts meža dienests ir pagarinājis staltbriežu un meža cūku dzinējmedību sezonu līdz 15. februārim, kā arī noteicis atvieglojumus staltbriežu medībām. Lēmums pieņemts, lai mazinātu staltbriežu radītos postījumus, kā arī ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatīšanos.

Saskaņā ar Valsts meža dienesta ģenerāldirektora rīkojumu 2024./2025. gada medību sezonā staltbriežu un meža cūku dzinējmedības ir atļautas līdz 15. februārim. Lēmums balstīts lietderības apsvērumos un medību resursu ilgtspējīgas apsaimniekošanas nodrošināšanā.

Rīkojums nosaka arī to, ka 2024./2025. gada medību sezonā staltbriežu govju medību termiņš tiek pagarināts līdz 15. februārim. Laikā no 1. līdz 15. februārim staltbriežu govi atļauts nomedīt, izmantojot arī staltbriežu teļa medību atļauju. Šis nosacījums ir spēkā gan dzinējmedībās, gan individuālajās medībās.

Lēmums par staltbriežu medību atvieglojumiem pieņemts, lai sekmētu noteiktā staltbriežu pieļaujamā nomedīšanas apjoma (limita) izpildi, tādējādi mazinot postījumus, ko staltbrieži nodara lauksaimniecības un mežsaimniecības kultūrām. Šajā medību sezonā līdz 15. janvārim ir nomedīti 21 852 staltbrieži, kas sastāda 65 % no limita.

Meža cūku medības ir atļautas visu gadu, taču dzinējmedības ir visefektīvākais veids, kā ierobežot meža cūku skaitu un līdz ar to arī Āfrikas cūku mēra izplatīšanos to populācijā. Tādēļ 2024./2025. gada medību sezonā arī meža cūku dzinējmedību sezona ir pagarināta līdz 15. februārim. Meža cūkas ir nelimitētie medījamie dzīvnieki, un līdz šā gada 15. janvārim ir nomedītas 18 370 meža cūkas.

 

Valsts meža dienests ir zemkopības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.