Valsts meža dienests atgādina par drošību medībās

Tuvojoties gada izskaņai, Valsts meža dienests apkopojis statistiku par 2023./2024. gada medību sezonā veiktajām medību kontrolēm. Visvairāk konstatēti medību drošības pārkāpumi, tādēļ dienests atgādina, ka drošības noteikumi jāievēro katram medību dalībniekam.

No medību sezonas sākuma 2023. gada 1. aprīlī Valsts meža dienesta amatpersonas veikušas 852 medību kontroles, pārbaudot 381 medības un 2723 medniekus. Kopumā ir uzsākti 210 administratīvo pārkāpumu procesi par medības reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumiem. 159 lietās ir pieņemti lēmumi par administratīvā soda uzlikšanu 6560 euro kopējā apmērā. Piecās no šīm lietām medniekiem papildus piemēroti medīšanas tiesību ierobežojumi.

Visvairāk administratīvo pārkāpumu lietu (55) ierosināts par medību drošības un medību šaujamieroču izmantošanas noteikumu pārkāpumiem. 39 gadījumos konstatēti pārkāpumi, veicot medību vadītāja pienākumus, savukārt 35 gadījumos konstatētas nelikumīgas medības.

Šajā medību sezonā mednieku sezonas kartes iegādājušies 19 605 mednieki, kas norāda uz šosezon aktīvo mednieku skaitu.

 

Medību drošības pārkāpumi

2023./2024. gada medību sezonā  līdz šim konstatēti 55 medību drošības pārkāpumi. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā to bija 76, bet 2021./2022. gada medību sezonā tika fiksēti 26 drošības pārkāpumi.

Individuālajās medībās fiksēti 29 medību drošības pārkāpumi. No tiem 13 pārkāpumi saistīti ar medībām diennakts tumšajā laikā, neatrodoties uz paaugstinājuma vismaz 2,5 metru augstumā no zemes. Iepriekšējā medību sezonā visbiežāk (10 gadījumos) tika pārkāpti medību šaujamieroču pārvadāšanas noteikumi medību laikā, tajā skaitā pārvadāti pielādēti medību ieroči. Šosezon līdz gada beigām fiksēti 6 pielādētu medību ieroču pārvadāšanas gadījumi.

Medībās ar dzinējiem konstatēti 26 medību drošības pārkāpumi. No tiem  visvairāk  (9 gadījumi) ir medību šaujamieroča neizlādēšana pirms mednieka stāvvietas atstāšanas un pielādēta medību šaujamieroča pārnēsāšana. Šis bija izplatītākais dzinējmedību drošības pārkāpums arī iepriekšējā medību sezonā, kad tika fiksēti 12 šādi gadījumi.

Vērts pieminēt, ka iepriekšējā medību sezonā 11 gadījumos medību dalībniekiem nebija spilgtas krāsas apģērba vai viegli pamanāmu spilgtas krāsas apģērba elementu, kas no jebkura skatu punkta izceļas uz apkārtnes fona. Šajā medību sezonā šāds pārkāpums fiksēts tikai vienu reizi.

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis norāda, ka šajā medību sezonā nelaimes gadījumi nav fiksēti: “Mēs ceram, ka ar šādu statistiku varēsim medību sezonu noslēgt. Lai tas īstenotos, medniekiem par drošību ir jādomā vienmēr. Diemžēl arī šajā medību sezonā ir fiksēti 5 gadījumi, kad medību dalībnieki medību laikā nav ievērojuši medību vadītāja norādījumus. Atcerēsimies, ka pagājušā medību sezonā šāda patvaļīga medību dalībnieka rīcība noveda pie nelaimes gadījuma, kad dzinēju savainoja ievainots meža kuilis. Tāpat šajā medību sezonā jau fiksēti 3 gadījumi, kad mednieks pirms šāviena izdarīšanas nav pārliecinājies, vai šaušanas virzienā neatrodas cilvēki, transportlīdzekļi vai ēkas. Tikai laimīgas sagadīšanās dēļ šajos pārkāpumos nebija cietušo, kaut gan vienā gadījumā pēc nepārdomāta šāviena lode trāpīja dzīvojamās mājas logā.”

 

Medību vadītāja pārkāpumi

Medību noteikumi nosaka, ka medību vadītāja pienākums ir nodrošināt medību organizāciju un norisi. 2023./2024. gada medību sezonā medību vadītājiem sastādīti 39 pārkāpumu protokoli, kas galvenokārt bija saistīti ar pārkāpumiem medību dokumentācijas aizpildē (23 gadījumi) un medību iecirkņa robežu nezināšanā (9 gadījumi).  Iepriekšējā medību sezonā no 185 medību vadītāju pārkāpumiem 132 bija saistīti ar informācijas par izlietotajiem marķieriem neiesniegšanu. Šajā medību sezonā konstatēti tikai 4 šādi gadījumi, kas skaidrojams ar mobilās lietotnes “Mednis” ieviešanu informācijas par nomedītajiem dzīvniekiem apritē.

 

Nelikumīgas medības

2023./2024. gada medību sezonā ir uzsākti 35 administratīvo pārkāpumu procesi par  nelikumīgām medībām, tostarp 32 gadījumos tās veikuši mednieki, kuriem izsniegtas mednieku apliecības. Biežāk tiek konstatētas nelikumības, kas saistītas ar medībām bez medību atļaujas vai medību dokumentiem (9 gadījumi), tām seko medības aizliegtās vietās (6 gadījumi) un medības, izmantojot motorizētus braucošus sauszemes transportlīdzekļus (5 gadījumi). Iepriekšējā medību sezonā bija ierosinātas 70 administratīvo pārkāpumu lietas par nelikumīgām medībām, no kurām 29 gadījumi bija saistīti ar medībām bez medību atļaujas vai medību dokumentiem, 9 gadījumos medīja, neaizpildot medību atļauju, un 8 lietas tika uzsāktas par medījamo dzīvnieku medībām aizliegtā termiņā. Motorizēta braucoša sauszemes transportlīdzekļa izmantošana medībās iepriekšējā sezonā tika fiksēta 7 gadījumos.   

Valsts meža dienests aicina medību dalībniekus regulāri atkārtot Medību noteikumus, lai izvairītos no pārkāpumiem. Vērtīgs drošības noteikumu apkopojums atrodams arī Latvijas Mednieku savienības sagatavotā materiālā: Drošība individuālajās medībās un Drošība medībās ar dzinējiem.

 

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.